News & Publications

Intervista, publikime dhe pjesëmarrje në konferencë

The honorable Kastriot Frasheri is a prominent lawyer, not only within the community of Albanian lawyers, but also abroad, in London, Birmingham, Rome, Calabria, Toronto, Ontario, Zurich, Dusseldorf, Athens etc, because of his special features, activity and high public profile, which demonstrates the fact that not only has he been interviewed regularly by the press and media, but also has been invited to speak in front of the parliament, national and international conferences, and diplomatic activities within Albania and abroad. As a scholar, publicist and attorney of the public rights, in cooperation with renowned scholars and international organizations from all over the world, he has worked to defend the constitutional rights of citizens and public interest.

Latest News

18- MAJ: EDITORIAL LIDHUR ME SHKATËRIMIN E TEATRIT KOMBËTAR NGA QEVERIA 

(18 May 2020)

 

Si një Avokat i njohur i së Drejtës Publike, I nderuari Kastriot Frashëri, pasi u njoh me faktin e shembjes së godinës së Teatrit Kombëtar në mes të natës së 17 majit nga qeveria, përmes procedurave arbitrare dhe përdorimit të forcës nga policia ndaj komunitetit të artistëve, ai doli përsëri publikisht në mbrojtje të një Interesi Publik për të mbrojtur pasurinë truall të Teatrit Kombëtar që ai ka patur prej vitit 1938, nga grabitqarët e rradhës që udhëheqin Mafien e Betonit. 

 

Për të lexuar një analizë të jashtëzakonshme të zotit Frashëri mbi këto probleme të botuara sot në shtypin shqiptar në gazetën “Sot”, “Gazeta Shqiptare” dhe CNA

 

Klikoni këtu, për të lexuar: “Shembja e Teatrit Kombëtar/ Krim që kërkon ndëshkim, është koha që shqiptarët të shohim rezultatet e para të institucioneve të reja të drejtësisë!”:https://www.cna.al/2020/05/18/shembja-e-teatrit-kombetar-krim-qe-kerkon-ndeshkim-eshte-koha-qe-shqiptaret-te-shohim-rezultatet-e-para-te-institucioneve-te-reja-te-drejtesise/

 

Klikoni këtu, për të lexuar “Shembja e themeleve të Teatrit Kombëtar, shembje e themeleve të Shtetit të së Drejtës dhe sundimit të ligjit në Shqipëri” : https://sot.com.al/opinion-editorial/shembja-e-themeleve-te-teatrit-kombetar-shembje-e-themeleve-te

 

Klikoni këtu, për të lexuar “Shembja e Teatrit Kombëtar, shembje e themeleve të shtetit të së drejtës”: http://gazetashqiptare.al/2020/05/18/shembja-e-teatrit-kombetar-shembje-e-themeleve-te-shtetit-te-se-drejtes/    

10- MAJ: DITA KOMBËTARE E DREJTËSISË

(10 May 2020)

Sot në Ditën e Drejtësisë i nderuari, Avokat Kastriot Frashëri ishte LIVE në Fax News TV për të folur jo vetëm për këtë ngjarje qē me sa duket vetëm ne dhe Presidenti i Republikës e kemi përkujtuar, por edhe për Pandemine e Sistemit të Drejtësisë, problemet dhe sfidat e profesionit të Avokatëve në të ardhmen. Ndërsa nesër, meqënëse sot nuk ka botim të gazetave, do të gjeni të botuar në shtyp ne gazeten “Sot” dhe dhe CNA një analizë të jashtëzakonshme të zotit Frashëri mbi këto probleme…

Klikoni këtu, për të ndjekur intervistën:

https://www.facebook.com/faxweb.al/videos/193053018358711/ ose 

https://www.faxweb.al/problemet-ne-sistemin-ne-drejtesi-avokati-frasheri-institucionet-e-administrates-heshtin/

 

DITA KOMBËTARE E DREJTËSISË – EDITORIAL

(11 May 2020)

Në Ditën Kombëtare të Drejtësisë i nderuari, Avokat Kastriot Frashëri i ka kushtuar kësaj ngjarrje një analizë të jashtëzakonshme jo vetëm mbi problemet e sistemit të drejtësisë por edhe për problemet dhe sfidat e profesionit të Avokatëve në të ardhmen të botuar në shtyp në gazetën “Sot” dhe dhe City News Agency (CNA)-

Klikoni këtu, për të lexuar: Pandemia e Sistemit të Drejtësisë, sfidat dhe problemet që përballen sot Avokatët: https://www.cna.al/2020/05/11/pandemia-e-sistemit-te-drejtesise-sfidat-dhe-problemet-qe-perballen-sot-avokatet/

Klikoni këtu, për të lexuar: Kriza e sistemit të drejtësisë, problemet dhe sfidat e profesionit të avokatisë: https://sot.com.al/opinion-editorial/kriza-e-sistemit-te-drejtesise-problemet-dhe-sfidat-e-profesio

 

 

Klan Plus TV: Pro Business – Paketa e dyte ekonomike dhe sugjerimet e bizneseve! 

(20 April 2020)

 

Emisioni Pro Business në Klan Plus, i drejtuar nga gazetarja Oljana Maloku është ndalur këtë të hënë tek paketa e dytë ekonomike e lançuar nga qeveria në ndihmë të disa bizneseve të prekura nga Covid-19, anketa e zhvilluar nga Instituti i SME Albania tek mbi 300 biznese, si dhe kërkesat e avokatëve në këtë situatë. Intervistë me Z. Arben Shkodra – Sekretar i Përgjithshëm i Prodhuesve Shqiptarë. Intervistë me Z. Daniel Guçe – Ekspert pranë SME Albania Intervistë me Z. Kastriot Frashëri – Avokat. 

 

Kliko këtu për të ndjekur emisionin:

https://tvklan.al/paketa-e-dyte-ekonomike-dhe-sugjerimet-e-bizneseve/  ose   https://youtu.be/IhR5f9hXpD8

 

 

Intervistë Ekskluzive e Avokat Kastriot Frashëri dhënë për Fax News TV mbi pasojat e pandemisë në vendin tonë në sistemin e drejtësisë.  

(April 10, 2020)

 

Avokat Kastriot Frashëri: Avokatët nuk janë të pasur, po paguajmë qera dhe taksa, prej dy muajsh s’kemi të ardhura”, Frashëri: Rrezikohemi dhe nga pandemia e dytë… 

 

Intervistën e plotë mund ta ndiqni duke klikuar këtu

https://www.youtube.com/watch?v=IzsUe4b_qME  ose https://www.facebook.com/faxnews.all/videos/interviste-me-avokatin-kastriot-frasheri/228579161592401/

 

 

Intervistë LIVE në Skype në Ora News TV do të trajtojmë problemet e gjyqësorit dhe sfidat me të cilat përballen juristët në kushtet e një pandemie të tillë.

(5 April 2020)

 

Intervistën mund ta ndiqni duke klikuar këtu:
https://www.youtube.com/watch?v=QdoSdqED-pg

 

 

Fax News Albania TV: Deklaratë “Vlerësoni rrezikun, kjo luftë nuk është shaka”, avokati: Bota dhe shoqëria shqiptare do të përballen me probleme të tjera

(22/03/2020)

 

Kliko këtu për tu njohur me deklaratën:  

https://www.faxweb.al/vleresoni-rrezikun-kjo-lufte-nuk-eshte-shaka-avokati-bota-dhe-shoqeria-shqiptare-do-te-perballen-me-probleme-te-tjera/

 

 

ALARM: COVID -19 IN ALBANIA

Tirana Law Office-Frasheri Law Firm: Statement by our Attorney At Law, Hon Kastriot Frashëri to public health.

(13 Mars 2020)

 

Deklaratë e jashtëzakonshme e Avokatit tonë, të nderuarit Kastriot Frashëri, për mbrojtjen e shëndetit të publikut të gjerë. 

 

Klikoni këtu për tu njohur me deklaratën e zotit Frashëri

https://www.facebook.com/frasherilawfirm/videos/203377144218875/

 

 

SCAN TV- “Argument” nga Enio Civici – Konfliktet e Klimës së Biznesit 

(13 Shkurt 2020)

 

Në studion ishin të ftuar: Mira Pogaçi, Alban Zusi, Fatos Çoçoli, Zen Marku dhe Kastriot Frashëri.

 

Kliko këtu për të ndjekur emisionin: http://www.scan-tv.com/argument-klima-e-biznesit-ne-shqiperi-ekspertet-shpjegojne-situaten-dhe-problematikat/  ose 

https://youtu.be/AV9E_vmPYeM     

 

 

MESAZH URIMI ME RASTIN E VITIT TË RI 2020 NGA KREU I STUDIOS LIGJORE TË TIRANËS – FRIRMËS JURIDIKE FRASHËRI, TË NDERUARIT AV. KASTRIOT FRASHËRI

__________________________________________

MESSAGE BY OUR SENIOR PARTNER ON THE NEW YEAR 2020 OCCASION

(4 Janar 2020)

 

WELCOME TO TIRANA LAW OFFICE-FRASHÉRI LAW FIRM!
Mirë se vini në Studion Ligjore të Tiranës – Zyrën Juridike Frashëri! 

Këtu do të gjeni konsulencën dhe shërbimet më të mira juridike me standardet më të larta profesionale dhe me tarifat më të mira!

 

Klikoni këtu për tu njohur me mesazhin e urimit të zotit Frashëri: 

http://www.frasherilawfirm.com/wp-content/uploads/2020/02/Urimi-i-Av.-Kastriot-Frasheri.mp4

 

 

Emisioni “Aktualitet” – Nga Bejdo Malo në Fax TV: date 1 Janar 2020. 

(1 Janar 2020)

 

Me të ftuarit studiuesin z. Rexhep Hida, Av. Ndue Pjetra dhe Av. Kastriot Frasheri qe i bene radiografine SPAK dhe reformës në drejtësi…

 

Kliko këtu për të ndjekur emisionin: https://youtu.be/gmp67PrM2e4

 

 

Intervistë në Fax News Albania TV: “Hetimet e Prokurorive për ndërtimet, fasada”, avokati: Janë marrë zarfe në këmbim të firmës, kanë kursyer hekurin

(02/12/2019)

 

Avokati Kastriot Frashëri komentoi lëvizjet e prokurorisë për të nisur hetimet për ato ndërtesa që u shembën si pasojë e tërmetit 6.4 ballë që gjunjëzoi Shqipërinë të martën. Duke folur në studion e Fax News, Frashëri deklaroi se këto lëvizje janë thjesht fasada...

 

Intervistën mund ta ndiqni duke klikuar këtu:

https://www.faxweb.al/hetimet-e-prokurorive-per-ndertimet-fasada-avokati-jane-marre-zarfe-ne-kembim-te-firmes-kane-kursyer-hekurin/ ose https://youtu.be/iFzfP7svtvk

 

 

Intervistë në Fax News Albania TV: Refuzimi i vizitës së Ramës në Kanada/ Flet avokati: Nuk është ngazëllyes ky anulim

(31/08/2019)

 

Në studion e Fax News, për të folur për anulimin e vizitës së kryeministrit në Kanada është një temat më të diskutuara ditët e fundit në media, por jo vetëm, ishte i ftuar avokati Kastriot Frashëri. I pyetur edhe për prishjen e memorialit turk ditën e djeshme, Frashëri u shpreh se prishja është një mësim për vendimarrësit në vend.

 

Intervistën mund ta ndiqni duke klikuar këtu:

https://www.faxweb.al/refuzimi-i-vizites-se-rames-ne-kanada-flet-avokati-nuk-eshte-ngazellyes-ky-anulim/ oshttps://www.facebook.com/watch/?v=2471416269617386

 

 

Avokat Kastriot Frashëri prononcohet për gazetën “Sot”: Afrimi i SPAK, mazhoranca premton rihapjen e dosjeve të bujshme, juristët tregojnë rrugët si do shkohet te “21 janari”, Gërdeci e afera “Durrës-Kukës”

SHKRUAR NGA SOT.COM.AL24 AUGUST 2019

 

Për tu njohur me opinionin e z. Frashëri, kliko këtu: 

https://sot.com.al/politike/afrimi-i-spak-mazhoranca-premton-rihapjen-e-dosjeve-te-bujshme-juristet-tregojne-rruget-si

 

 

Intervistë në Fax News Albania TV: “Memoriali cënon identitetin kombëtar”, Frashëri: Turqit janë në borxhe me bankat, duhet të ketë hetime

(20/08/2019)

 

Aktivisti dhe themeluesi i shoqërisë civile, Kastriot Frashëri ishte i ftuar në studion e lajmeve të Fax News nga ku foli për aktualitetin politik por edhe për çështje të cilat kanë hapur debate të gjera publike ditët e fundit. Ai i kushtoi një hapësirë të gjerë qëndrimit të tij për ndërtimin e memorialit të të rënëve turq gjatë grushtit të shtetit të para 3 viteve, vendosur në parkun kryesor të kryeqytetit, ku tha se cënon identitetin kombëtar të shqiptarëve.

 

Intervistën mund ta ndiqni duke klikuar këtu:

https://www.faxweb.al/memoriali-cenon-identitetin-kombetar-frasheri-turqit-jane-ne-borxhe-me-bankat-duhet-te-kete-hetime/  ose  https://www.facebook.com/watch/?v=372105846810675